گروه پزشکان پوست، مو و زیبایی ؛ تناسب اندام و لاغری دکتر ادهم

لیزر فراکشنال

درمان لیزری فراکشنال چیست؟
درمان لیزری فراکشنال جزئی از یک درمان غیر تهاجمی است که با استفاده از یک دستگاه برای ارائه پرتو لیزری تقسیم شده به هزاران قسمت از مناطق میکروسکوپی یک قطعه پوست در یک زمان مورد هدف قرار می گیرد .

درمان لیزر فراکشنال که برای درمان آسیب های پوستی و پیری پوست استفاده می شود. در حالی که درمان های لیزر آلتراسوقی عمدتا بر روی اپیدرم (سلول های سطحی پوست) و درمان های غیر Ablative یا سطحی انجام می شود تنها بر روی کلاژن پوست (تنها لایه داخلی پوست)، درمان لیزر فراکشنال در هر دو لایه اپیدرمی و سطحی پوستی کار می کند.
چه کسانی کاندید درمان لیزر فراکشنال هستند ؟
درمان لیزر جزئی برای درمان:

  • از بین بردن و بستن منافذ باز پوست
  • از بین بردن چربی های اضافی صورت
  • رفع خطوط چین و چروک صورت
  • درمان آسیب نور خورشید
  • درمان جای زخم جراحی و آکنه

درمان لیزر فراکشنال جزئی می تواند در تمام انواع پوست و بیماران استفاده شود، اما تکنیک ها بسته به سن بیمار، نوع پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب و محل بدن متفاوت است. درمان لیزر فراکشنال می تواند با عمل جراحی و دیگر درمان های پوست ترکیب شود.

چگونه کار لیزر فراکشنال در کلینیک دکتر ادهم انجام می شود؟
برای درک چگونگی کارکرد لیزر فراکشنال یک درک اولیه از ساختار پوست مورد نیاز است. به طور خلاصه، پوست حاوی 3 لایه، اپیدرم (لایه بالایی)، درم (اواسط لایه) و subcutis (لایه چربی پایین) است. اپیدرم شامل سلول های تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت ها است که مسئول رنگ آمیزی پوست هستند. درم ساخته شده از الیاف کلاژن و الاستین است که پوست را با قدرت، سختی، کشش و انعطاف پذیری پوست ارائه می دهد.

همانطور که در سنین مختلف بدن، ظاهر و ویژگی های پوست تغییر می کند. اپیدرم ضعیف تر می شود، بنابراین پلاک ها قابل رویت تر می شوند و کلاژن در درم به تدریج از دست می رود که باعث تشکیل خطوط صورت، تضعیف پوست و ایجاد چین و چروک می شود.

درمان لیزر فراکشنال با هدف قرار دادن هر دو اپیدرم و درم انجام می شود. این کار با ارائه یک پرتو لیزر است که به هزاران ستون کوچک اما عمیق از درمان به پوست تقسیم شده وارد می شود. این مناطق درمان میکرو ترمال (MTZ) نامیده می شود. در هر سلول های رنگدانه ای اپیدرمیک قدیمی MTZ اخراج می شوند و نفوذ کلاژن در درم موجب واکنشی می شود که باعث ایجاد تغییرات کلاژن و تشکیل کلاژن جدید می شود. با استفاده از MTZ ها، لیزر به شدت در داخل منطقه تمرکز می کند و در حالیکه اطراف بافت سالم دست نخورده باقی می ماند و بدون تاثیر قرار می گیرد و به درمان زخم کمک می کند. این درمان قطعی باعث فرآیند بهبودی سریعتر در جوان سازی پوست می شود.